Rady

Několik pravd o slunci

Aneb co bychom měli vědět a nezapomenout nejen o ultrafialovém (UV) záření, pokud chceme užívat slunce bez rizika, bez strachu a bez vrásek.

      UVA a UVB paprsky: Jiné druhy, stejné nebezpečí
UVA paprsky jsou přítomny po celý rok, dokonce i v zamračených dnech, pronikají mraky i sklem, pronikají do nejhlubších vrstev kůže a zvyšují volné radikály, způsobují oxidační stres v buňkách a urychlují proces stárnutí.

UVB se mraky a sklem filtrují, ale mohou pronikat do pokožky. Především ony jsou zodpovědné za spálení sluncem – a za opálení – a svým dílem rovněž přispívají k předčasnému stárnutí kůže. Oba typy UV záření se také mohou podílet na vzniku rakoviny kůže.

      Infračervené záření: nový nepřítel
Až donedávna jsme věděli, že infračervené záření (IR) je to, které nás zahřívá a že v extrémních situacích způsobuje úpal a úžeh. Nedávné studie ukázaly, že 50% oxidačního stresu způsobeného sluncem v kožních buňkách je způsobeno infračervenými paprsky.

      2%, která „nás stárnou“
Přestože 98% poškození sluncem je našimi buňkami opraveno, zbývající 2% postačují k tomu, aby se dříve nebo později objevily známky fotostárnutí kůže (předčasné stárnutí ze slunečních paprsků).

      Provinění proti pleti jsou jako starý deník
Kůže má „paměť“. Vzpomíná si na všechna opálení, všechny popáleniny našeho dětství, čas, který jsme strávili nechránění na slunci. A postará se o to, abychom si to připomněli prostřednictvím jejích změn, a to předčasné dehydratace, matného vzhledu kůže, obličeje a předčasných vrásek.      UV záření nás následuje všude
Každodenní malé dávky vystavení nechráněné pokožky slunci – třeba během našeho pohybu městem – je zodpovědné (více než opalování) za 80% známek stárnutí, které se postupně podepisují na jejím vzhledu! To znamená, že pokud chceme zabránit fotostárnutí, denní ochrana před sluncem je nezbytná, 365 dní v roce, tedy nejen na dovolené.

      Vitamin D … chce své slunce
Naše tělo syntetizuje vitamin D absorbováním UVB záření prostřednictvím pokožky. V posledních letech, kdy nedostatek vitamínu D vzrostl na epidemické poměry, mnozí obviňují opalovací krémy. Dermatologové však trvají na jejich použití, protože riziko rakoviny kůže je rozhodně závažnější než nedostatek vitaminu D. Nebo jednoduše doporučují užívat slunce v časných ranních hodinách – před 11 hodinou – bez opalovacího krému po dobu 15 minut (pokud naše pleť je světlá) nebo 30 minut, pokud máme tmavší pokožku.

      Slunce nevyléčí akné
Je pravda, že s prvním opálením se zdá, že pupínky akné ustupují, jako by „chřadnou“. Ale opálení je neléčí, jen dočasně maskuje. Pokud jde o staré příznaky akné, slunce je dokonce učiní viditelnějšími, protože produkovaný melanin má tendenci se hromadit v místech, kde došlo k zánětu.

      Neexistuje žádné „zdravé opálení“
Ono vytoužené opálení je způsob, kterým se pokožka brání proti UV záření. Melanin pokrývá buňky epidermis jako deštník, ze strany, na kterou svítí slunce. Tento přirozený „deštník“ však nestačí, protože barva, kterou získáváme, je přinejlepším rovnocenná pouze ochraně poskytované opalovacím krémem SPF3.

 Zdroj: Tzimas Cosmetics

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *