UVA a UVB paprsky: Jiné druhy, stejné nebezpečí

Několik pravd o slunci … aneb co bychom měli vědět a nezapomenout nejen o ultrafialovém (UV) záření, pokud chceme užívat slunce bez rizika, bez strachu a bez vrásek. Slunce je zdrojem života a energie na naší planetě. Ale slunce také vysílá neviditelné záření, které může být pro naši pokožku a oči škodlivé. Ultrafialové (UV) záření je součástí slunečního spektra, které proniká do zemské atmosféry. UV záření se dělí na tři typy: UVA, UVB a UVC. UVA záření proniká hluboko do kůže a způsobuje stárnutí a vrásky. UVB záření působí na povrchu kůže a způsobuje spálení a rakovinu kůže. UVC záření je nejnebezpečnější, ale je filtrováno ozonovou vrstvou. Abychom si užili slunce bez rizika, bez strachu a bez vrásek, měli bychom vědět několik pravd o slunci a dodržovat následující doporučení:

UVA paprsky jsou přítomny po celý rok, dokonce i v zamračených dnech, pronikají mraky i sklem, pronikají do nejhlubších vrstev kůže a zvyšují volné radikály, způsobují oxidační stres v buňkách a urychlují proces stárnutí. Několik pravd o slunci

UVB se mraky a sklem filtrují, ale mohou pronikat do pokožky. Především ony jsou zodpovědné za spálení sluncem – a za opálení – a svým dílem rovněž přispívají k předčasnému stárnutí kůže. Oba typy UV záření se také mohou podílet na vzniku rakoviny kůže.

Infračervené záření: nový nepřítel

Až donedávna jsme věděli, že infračervené záření (IR) je to, které nás zahřívá a že v extrémních situacích způsobuje úpal a úžeh. Nedávné studie ukázaly, že 50% oxidačního stresu způsobeného sluncem v kožních buňkách je způsobeno infračervenými paprsky.

2%, která „nás stárnou“

Přestože 98% poškození sluncem je našimi buňkami opraveno, zbývající 2% postačují k tomu, aby se dříve nebo později objevily známky fotostárnutí kůže (předčasné stárnutí ze slunečních paprsků).

Provinění proti pleti jsou jako starý deník

Kůže má „paměť“. Vzpomíná si na všechna opálení, všechny popáleniny našeho dětství, čas, který jsme strávili nechránění na slunci. A postará se o to, abychom si to připomněli prostřednictvím jejích změn, a to předčasné dehydratace, matného vzhledu kůže, obličeje a předčasných vrásek.

UV záření nás následuje všude

Každodenní malé dávky vystavení nechráněné pokožky slunci – třeba během našeho pohybu městem – je zodpovědné (více než opalování) za 80% známek stárnutí, které se postupně podepisují na jejím vzhledu! To znamená, že pokud chceme zabránit fotostárnutí, denní ochrana před sluncem je nezbytná, 365 dní v roce, tedy nejen na dovolené.

Vitamin D … chce své slunce

Naše tělo syntetizuje vitamin D absorbováním UVB záření prostřednictvím pokožky. V posledních letech, kdy nedostatek vitamínu D vzrostl na epidemické poměry, mnozí obviňují opalovací krémy. Dermatologové však trvají na jejich použití, protože riziko rakoviny kůže je rozhodně závažnější než nedostatek vitaminu D. Nebo jednoduše doporučují užívat slunce v časných ranních hodinách – před 11 hodinou – bez opalovacího krému po dobu 15 minut (pokud naše pleť je světlá) nebo 30 minut, pokud máme tmavší pokožku.

Slunce nevyléčí akné

Je pravda, že s prvním opálením se zdá, že pupínky akné ustupují, jako by „chřadnou“. Ale opálení je neléčí, jen dočasně maskuje. Pokud jde o staré příznaky akné, slunce je dokonce učiní viditelnějšími, protože produkovaný melanin má tendenci se hromadit v místech, kde došlo k zánětu.

Neexistuje žádné „zdravé opálení“

Ono vytoužené opálení je způsob, kterým se pokožka brání proti UV záření. Melanin pokrývá buňky epidermis jako deštník, ze strany, na kterou svítí slunce. Tento přirozený „deštník“ však nestačí, protože barva, kterou získáváme, je přinejlepším rovnocenná pouze ochraně poskytované opalovacím krémem SPF3. Zdroj: Tzimas Cosmetics UDĚLEJTE TEČKU ZA „AKNÉ TEČKAMI“

Vyvarujte se zbytečných „zásahů“

Přiznejme si, kolikrát jsme v pokušení zmáčknout prsty „pupínek“ nebo vymačkávat černé tečky… Jenže „vyprázdnění“ jejich obsahu neprofesionálním způsobem ve skutečnosti problém zhoršuje a riskujeme vyprovokování závažných infekcí pleti a trvalé jizvy.

UDĚLEJTE TEČKU ZA „AKNÉ TEČKAMI“

ŘEŠENÍ: Mějte na paměti, že takový druh „operace“ mohou bezpečně vykonávat pouze kosmetičky. Vy můžete především dbát na prevenci, a to výběrem produktů, které ovlivňují rovnováhu sekrece mazu, neucpávají póry a nezpůsobují černé tečky.

Přílišná horlivost škodí

Čím více se snažíme o redukci mazu „tvrdými“ čistícími přípravky a peelingy, tím více mazu pokožka produkuje ve snaze jej nahradit. Akné není špína, musí být šetrně, ale účinně odstraněno.ŘEŠENÍ: Vybírejte jemné přípravky, speciálně určené pro mastnou pleť. Pro hlubší čištění používejte pravidelně jednou nebo dvakrát týdně specializované masky s účinky peelingovými, uklidňujícími a harmonizujícími tvorbu kožního mazu.

Nezavrhujte HYDRATACI

Často slyšíme, že pro mastnou pleť se sklony k akné není hydratační krém vhodný, protože ucpává póry a podporuje akné. Opak je pravdou. Hrozba dehydratace je pro mazové žlázy signálem k produkci většího množství, s výsledkem vyšší mastnoty pleti a znásobení počtu „uhříků“.ŘEŠENÍ: Vyhledávejte lehké hydratační krémy, určené pro mastnou pleť. Dodají pokožce potřebnou vlhkost, budou ji chránit před podrážděním a regulovat sekreci kožního mazu.

ZAPOMEŇTE NA TĚŽKÝ MAKE-UP

Ve snaze maskovat nedokonalosti velmi často používáme krycí make-upy, které ucpávají póry a podporují záněty. Důsledkem je, že se mastná, aknózní pleť „dusí“ a projevy akné se množí a zhoršují.ŘEŠENÍ: Hledejte mezi „oil free“, tedy make-upy bez oleje, vyvinuté speciálně pro mastnou pleť se sklony k akné – obohacené přísadami, které kryjí nedostatky, ale nezatěžují pleť, zklidňují podráždění a pomáhají redukovat mastnotu.

POZOR NA… TELEFON!

Obrazovka našeho mobilu není tak čistá, jak si myslíme. „Hostí“ výbušný koktejl nečistot, prachu, bakterií, mazu a potu, který se snadno přenese na pokožku. „Pupínky“, které se nevysvětlitelně objevují na bradě a dolní čelisti, pravděpodobně můžeme přičíst každodennímu úzkému kontaktu s mobilním telefonem. ŘEŠENÍ: Používejte sluchátka handsfree a denně čistěte svůj mobil k tomu určeným vlhčeným dezinfekčním ubrouskem.

MĚJTE STRES POD KONTROLOU

Více než 60% dospělých žen trpících akné, zažívá intenzivní stresové situace. Podle vědeckých výzkumů mohou psychické nebo emocionální problémy vyvolat náhlé zvýšení androgenních hormonů. Důsledkem může být zánětlivá reakce kůže. ŘEŠENÍ: Dbejte na odreagování v podobě chvilek absolutního klidu a odpočinku nebo intenzivní fyzické aktivity. Jeden z nejlepších léků na stres je tanec!

NAŠE RADA NA ZÁVĚR

Buďte ve střehu ve chvíli, kdy akné přesahuje rámec „normálních uhříků a pupínků“, které se objevují, chvíli člověka obtěžují a pak zmizí. Pokud se akné projevuje jako dlouhotrvající a bolestivé záněty, bezpodmínečně vyhledejte pomoc dermatologa. Pouze kožní lékař může stanovit správnou diagnózu a v závislosti na závažnosti situace navrhnout vhodnou léčbu. (Zdroj: Tzimas Cosmetics Thessaloniki, Greece)